Protective bag DRY-SHIELD-JEDEC
Code: 3710.DR150.0418Product detailed description
Protective bag DRY-SHIELD-JEDEC
Protective bag DRY-SHIELD-JEDEC. Protective bag DRY-SHIELD-JEDEC. Professional ESD/antistatic product for EPA workplaces.
Features
- ESD
- For EPA
- Professional quality
- Complies with EN 61340-5-1
Additional parameters
| Category: | ESD Antistatic Packaging |
|---|---|
| Conductivity: | Shielding |
| Electrostatic shielding: | <10 nJ |
| Heat sealable: | yes |
| Length [mm]: | 660, 457 |
| Material: | Polyethylene / nylon |
| Number of pieces: | 100 |
| Resealable: | no |
| Surface resistance Rs: | 10^9 - 10^10 Ω |
| Thickness: | 150 um |
| Thickness [mm]: | 0,15 |
| Vacuumable: | yes |
| Volume resistance: | 10^9 - 10^10 Ω |
| Water vapor permeability: | 0,005 g/m² |
| Width [mm]: | 102, 152, 254, 406, 457 |

