DRY-SHIELD Type A Shielding Bag
Code: 3715.DR.0410.AProduct detailed description
DRY-SHIELD Type A Shielding Bag
DRY-SHIELD Type A Shielding Bag. DRY-SHIELD Type A shielding bag with metallized layer for complete component protection from ESD and moisture. Professional ESD/antistatic packaging for safe transport of sensitive electronic components in EPA.
Features
- ESD/antistatic
- For EPA
- For electronic components
- Complies with EN 61340-5-1
Additional parameters
| Category: | ESD Antistatic Packaging |
|---|---|
| Conductivity: | Shielding |
| Electrostatic shielding: | <10 nJ |
| Heat sealable: | yes |
| Length [mm]: | 660, 254, 457, 508 |
| Material: | Polyethylene / polyester |
| Number of pieces: | 100 |
| Resealable: | no |
| Surface resistance Rs: | 10^9 - 10^10 Ω |
| Thickness: | 90 um |
| Thickness [mm]: | 0,09 |
| Vacuumable: | yes |
| Volume resistance: | 10^9 - 10^10 Ω |
| Water vapor permeability: | 0,155 g/m² |
| Width [mm]: | 102, 152, 203, 254, 406, 457 |

