Shielding bag DRY-SHIELD typu A
Code: 3715.DR.0426.AProduct detailed description
Shielding bag DRY-SHIELD typu A
Shielding bag DRY-SHIELD typu A. ESD shielding bag. Professional ESD/antistatic product for EPA workplaces.
Features
- ESD
- For EPA
- Professional quality
- Complies with EN 61340-5-1
Additional parameters
| Category: | ESD Antistatic Packaging |
|---|---|
| Conductivity: | Shielding |
| Electrostatic shielding: | <10 nJ |
| Heat sealable: | yes |
| Length [mm]: | 660, 254, 457, 508 |
| Material: | Polyethylene / polyester |
| Number of pieces: | 100 |
| Resealable: | no |
| Surface resistance Rs: | 10^9 - 10^10 Ω |
| Thickness [mm]: | 0,09 |
| Vacuumable: | yes |
| Volume resistance: | 10^9 - 10^10 Ω |
| Water vapor permeability: | 0,155 g/m² |
| Width [mm]: | 102, 152, 203, 254, 406, 457 |

